Cenu za statečnost dostala na Tchaj-wanu poprvé Češka

12. listopadu 2008

Tchaj-wanská nadace pro kulturu a vzdělání Chou Ta Kuan udělovala 24. září 2008 již jedenáctým rokem mezinárodní ceny „Fervent Love of Lives Medal“ (Vřelá láska k životu) v Chiang Kai-shek Memory Hall v Taipei. Mezi letošními 17ti oceněnými byla letos poprvé také Češka – zakladatelka občanského sdružení Amelie Pavla Tichá.

Vedení nadace se rozhodlo ocenit ji v za statečnost - tato cena je udělována těm, kteří ovlivňují svět svou odvahou, se kterou čelí životním nástrahám a nemocem. Cenu předával ředitel nadace pan Chou Chin-Hua a ředitel českého zastoupení v Taipei pan Ing. Jaroslav Doleček. Na cenu ji za ČR nominovala MUDr. Olga Kunertová, zakladatelka občanského sdružení Gaudia proti rakovině.

Taipeiské kulturní a hospodářské zastoupení v ČR oslovilo MUDr. Olgu Kunertovou, zakladatelku občanského sdružení Gaudia proti rakovině s žádostí o nominaci na cenu „Vřelá láska k životu“. Tuto nadaci a cenu založili rodiče chlapce, který zemřel v 10ti letech. Protože se svou chorobou bojoval velmi odvážně, vzdávají tím hold lidem, kteří bojují s podobným osudem.
MUDr. Kunertová uvažovala, kdo by byl vhodným kandidátem. Rozhodla se mezi všemi pro Pavlu Tichou, která se zápalem a přesvědčením usiluje o profesionální zajištění psychosociální podpory pro závažně nemocné a jejich blízké, o něco, co sama v situaci pacienta postrádala. „Jako odborníci psychoterapeuti bychom měli mít vyhledávání prostoru, kde jsou naše služby potřebné, tak říkajíc v náplni práce. Pavla se k řešení tohoto problému dostala z té druhé strany, rozhodla se využít zkušenosti svého vlastního onemocnění a bývalé profese k tomu, aby udělala něco prospěšného pro ostatní. Proto jsem již před dvěma lety navázala s ní a se sdružením Amelie spolupráci a usoudila jsem, že je to právě ona, kdo si zaslouží být oceněn.“ říká MUDr. Olga Kunertová.
Pavla Tichá (1968) před dvěma lety založila a vede sdružení Amelie, které se zaměřuje na psychosociální pomoc onkologicky a jinak dlouhodobě nemocným a jejich blízkým a také upozorňuje veřejnost na tuto potřebu. Rakovina ji zastavila před pěti lety v kariéře manažerky marketingové komunikace a PR, kde své práci obětovala vše. Dozvěděla se, že její diagnóza je skoro beznadějná (podle předpokladů měla max. 2 roky života) a paradoxně měla konečně důvod se soustředit na věci, které dříve opomíjela. Uvědomila si, že život je nádherný a není důležité jak dlouho, ale jak jej budeme žít. „Cena, kterou jsem obdržela, byla spojená s cestou na Tchaj-wan a s řadou nezapomenutelných zážitků a setkání. Jsem moc ráda, že jsem tu možnost dostala a doufám, že to bude povzbuzením pro všechny hledající smysl v životě, který může být občas k neunesení.“, říká Pavla Tichá.

Cena, kterou Pavla Tichá dostala, je úzce spojena s tématem psychosociální pomoci dlouhodobě nemocným a jejich blízkým. Nazýváme tak duševní podporu, sociální poradenství a psychoterapii. Tato může být poskytována jednak lidmi sdílejícími obdobný osud, tento způsob psychosociální pomoci stojí na předávání zkušeností a na osobním příkladu (Alen, Fit ILCO ČR, ŽAP, Mammahelp, Lymfomhelp a další). Vedle toho existuje psychosociální pomoc odborná, představovaná psychology, případně psychoterapeuty v nemocnicích i mimo ně, terapeutickými skupinami, sociálním poradenstvím apod. Odborná psychosociální péče byla donedávna, až na výjimky - její průkopníky - v ČR opomíjena. V současné době se dostává do popředí zájmu také proto, že ve vyspělém světě je neoddělitelnou součástí léčby. Její potřebu si uvědomuje stále více odborníků a vítají ji tisíce pacientů, kteří vyhledávají tuto pomoc jak v nemocnicích, tak ve sdruženích, která ji nabízejí a zviditelňují.


© 2019 Statutární město Olomouc | manažer KPSS | webmaster

Webdesign a realizace ESMEDIA Interactive